Skok na hlavní stranu
číslo 8 / září 2006
Hlavní strana - Galerie - Článečky - Ptactvo Opavy a okolí

Maďarsko 2006 II - Hortobágyi Nemzeti Park

Jeřábi na louce

Pozorovatelna jeřábů

Z Tiszacsege směr pořád na východ, pozorovatelna je první v řadě tří, které jsou umístěné hned u silnice. Přehlédnout se nedá ani jedna.

Informační tabule nás upozornila, že nejlepší čas na pozorování protahujících jeřábů je asi hodinu až hodinu a půl před západem slunce. Nám to vyšlo časově tak mezi šestou a sedmou hodinou, kdy byl největší jeřábí provoz. Je to doba, kdy se jeřábi slétají na nocoviště a přelétají často přímo nad pozorovatelnou nebo kolem ní. Rozhodně se vyplatí se tam aspoň jednou zastavit.

První den jsme netrpělivě čekali na velká hejna, ale nedočkali jsme se. Celkově jsme viděli asi 300 jeřábů a ještě se nám zdálo, že se pozorovatelně vyhýbají. No, ono se nám to nezdálo, jak se ukázalo při další návštěvě. Oni totiž jeřábi jak vidí člověka, tak ho obloukem oblétají. Vyhýbají se dokonce i jedoucím autům. Hodně často se stávalo, když se hejno blížilo k silnici, kde právě jelo auto, že se celé rozdrobilo, někteří změnili směr, jiní začali kroužit a všichni společně čekali, až auto přejede. Pak se znovu vytvořil klín a táhlo se dál. Proto jsme se při druhé návštěvě pozorovatelny schovali a koukali ven jen mezerou v zábradlí. Jeřábi se pak pozorovatelně nevyhýbali a všechno bylo jak má být.

Za dobu osmi dní našeho pobytu se počet jeřábů stále zvyšoval a při posledních dvou návštěvách už jich letělo pár tisíc. To sice zdaleka nedosahuje běžně uváděných počtů, ale je to jednak tím, že jsme tam byli brzo a taky tím, že seřadišť, kde se chystají k odletu na nocoviště, je víc a letí tak z více směrů.

Až mimo území parku jsme našli jedno takové shromaždiště. Jeřábi se tam slétali v malých hejnkách už snad od tří hodin a pak, úderem šesté, se celé, přibližně tisícové hejno zvedlo a přelétlo nám nad hlavami do dáli. Je to nepopsatelné, jaký dělají kravál. Když hejno stojí, ozývají se sice neustále, ale jednotlivě. Když vylétli, troubili všichni. Půlka nebe byla plná jeřábů a vzduch nacpaný troubením, pískáním mladých a svistem křídel.

Společný odlet jsme viděli jen jednou, jinak odlétají v menších hejnech od pár jedinců tak do dvou stovek na hejno a není to většinou tak impozantní. Kdoví, na čem záleží, kdy se rozhodnou letět.

Jeřáb popelavý 1 Jeřáb popelavý 2 Jeřáb popelavý 3

Dodatek 25.10.06 - video zachycující odlet skupiny jeřábů ze shromaždiště. (Velikost 936kB, formát wmv)

<<Předchozí část | Další část >>

© Jakub Stančo 2006