Skok na hlavní stranu
číslo 3 / březen 2005
Hlavní strana - Galerie - Článečky - Ptactvo Opavy a okolí

Lednice březen 2005

Pátek

Na začátku celé výpravy byl nápad podívat se začátkem jara na jih Moravy a trošku se seznámit s krajem kolem Lednice. Člověk míní, příroda mění a tak jsem s pocitem nevolnosti sledoval předpověď počasí a uvažoval, jak to celé dopadne. Původně to měla být výprava do tepla ve dvou lidech a místo toho to byla výprava jednoho do zimy, protože nemoc je nemoc. Opravdu dobrý začátek.

Sotva jsem dorazil do Lednice, čekalo mě menší překvapení v podobě brkoslavů. Dosud jsem si myslel, že zahlédnout sem tam hejnko je docela štěstí. Tady to ale vypadalo, že je štěstí brkoslavy nepotkat. Zatímco jsem je se zájmem sledoval, ukázalo se hejno hus běločelých. Ano, takhle nějak by to mohlo vypadat. Sníh a zima se vydrží a odměnou bude spousta zajímavých pozorování. Povzbuzen jsem se vydal na místo svého noclehu - terénní ornitologické stanice. Pochod narušil jen strakapoud malý, kterého jsem prostě "musel" vyfotit a strávit tak užitečně nějakých dvacet minut. V lese u stanice mě překvapil špaček, hvízdající na vrcholku smrku. Tvářil se tak nevzrušeně, až mi připadalo, že svému okolí sděluje - "Tohle je nějaká zima? To když já byl ještě ptáče, to byla onačejší zima, ne jako dneska."

Přiblížil se soumrak a to jediné, co jsem měl na práci, bylo zatopit v kamnech a sledovat co se děje v lese. Krátce po šesté se ozval puštík. Měl jsem pocit, že se těsně před tím odkudsi z hloubi stromu ozvalo zvonění budíku a tiché plácnutí. Ale to se mi asi jen zdálo.

Se šerem se zvýšil počet protahujících husí i počet houkajících sov. Co se nezvýšilo, byla teplota. Ta si to pádila rovnou dolů. Zavřel jsem se v chatce, ještě nějakou dobu topil, a protože jsem neměl nic na práci, šel jsem na kutě, abych druhý den brzy vstal a mohl vyrazit na průzkum. Tak tak, byla to chyba.

další den >>

Strakapoud malý
CZ: Strakapoud malý  SK: Ďateľ malý  L: Dendrocopos minor
© Jakub Stančo 2005