Skok na hlavní stranu
číslo 17 / zveřejněno 28.8.2012
Hlavní strana - Galerie - Článečky - Ptactvo Opavy a okolí

Francie 2012 - Provence

Plameňáci

Presqu'île de Giens

Rybák malý

Do návštěvy poloostrova jsem vkládal docela velké naděje. Z městečka Hyéres se jede na jih a zatímco na jedné straně silnice už je moře, na druhé jsou solné nádrže. Plocha nádrží není úplně nejmenší a teoreticky slibovala množství ptactva, brodícího mělkou a slanou vodu. Teoreticky. Prakticky je to dost nepřístupné. Nádrže jsou obehnány vodním kanálem a malé přerušení jsem našel pouze v areálu firmy těžící sůl a pak ještě v jednom místě, kde se ale pro změnu nacházel plot s varovnou cedulí, pojednávající o rezervaci a zákazu vstupu. Když jsem se poprvé vláčel ve vedru bez kouska stínu kolem nádrží a zjišťoval, že mimo špatný (žádný) přístup není na nádrže moc dobře vidět, nadšený jsem zrovna nebyl. Ale to jen do chvíle, než kolem proletěl první rybák malý, který se jal lovit právě na vodním kanálu.

Za krátko se slétlo celé hejnko lovících prcků, a protože jsou celkem krotcí, mohl jsem je v klidu sledovat přímo ze silnice. Pak jejich řady rozčísl racek tenkozobý, proletělo několik husic liščích a na břehu kanálu jsem našel odpočívající pisilu, která ale přestala odpočívat, když zahlédla vránu a vrhla se na ni. To mi dodalo trochu sil na pokračování v cestě a tak jsem za chvilku objevil hejno plameňáků, několik kulíků mořských a tenkozobců opačných.

Všechno ale daleko a vzhledem k možnosti, že snad v místě kulíci mořští hnízdí, netroufal jsem si jít blíž, abych náhodou nešlápl do špatně viditelného hnízda, páč to by mě radost neudělalo, nemluvě o kulících. Celé pozorování se tak odehrávalo z porostu bylin na kraji nádrží a bylo značně omezené. Aspoň že se kulíkům zachtělo se na mě podívat a přilétli blíž. Sice mě okukovali jen chvilku, ale každá chvilka se počítá.

Kulík mořský

Suma sumárum, návštěva má smysl pro člověka hledajícího plameňáky, protože jsou dobře vidět, anebo člověka šťastlivce, který kam vstoupí, tam najde nějaký nečekaný druh. Jen je potřeba mít na paměti, že plameňáci létají ještě před soumrakem kamsi na nocoviště a přilétají zase dopoledne, takže ranní ptáčata najdou jen prázdnou vodní plochu. Co se týče kulíků, pokud se rozhodnou zůstat oběma nohama v rezervaci, je to celkem smůla. Je možné, že na podzim je všechno jinak a pozorování jednodušší, to netuším.

<<Předchozí část

© Jakub Stančo 2012