Skok na hlavní stranu
poslední změna 28.11.2009
Hlavní strana - Galerie - Článečky - Ptactvo Opavy a okolí

Racek mořský - Nechranice 2009

Racek mořský v letu

Úvod

Racek mořský byl poprvé pozorován 24.10.2009 na přehradě u Nechranic. Poslední záznam je ze 14.11.2009 na stejném místě. Během několika návštěv vzniklo několik fotografií jednotlivých znaků, potřebných pro určování, takže pokud racka mořského potkáte, tady si svoje pozorování můžete ověřit. Všechno nafotil L. Stančo.

Velikost

Porovnání velikosti s dalšími racky (oba stříbřití), aby bylo jasné, o jakou velikostní kategorii tu jde. I zobák je mohutnější, než u ostatních racků a jeho tmavá barva naznačuje, že je to racek mladší tří let.

Racek mořský - porovnání velikosti

Barva hřbetu

Šedočerná záda nám říkají, že jde o některého z tmavohřbetých racků. V úvahu přichází kromě mořského i žlutonohý. Zároveň jsou vyloučeni racci stříbřití, bělohlaví i středomořští. Na fotce sice stíní křídla, ale barva je vidět alespoň na kousku u krku. Mimo jiné i jednolitost zbarvení zad vylučuje i racka mořského v prvním roce života.

Racek mořský - barva zad a křídel

Ocasní pera

Ocasní páska je málo kontrastní, tmavá barva je prošpikovaná bílou. Od středu ke kraji páska slábne a je to dobře vidět i za špatné viditelnosti. Mladý racek žlutonohý ji má výraznou a plnou.

Racek mořský - ocasní pera

Bokorys

Racek mořský

© Jakub Stančo 2009